Budowa Hospicjum
- Przetargi
W 2018 roku we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” opracowaliśmy nowy model hospicjum domowego na terenach wiejskich, który w następnym roku zaowocował wdrożeniem go w naszym hospicjum. Model zauważony i uznany przez Rząd Polski, w 2020r Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchomiło program mający na celu rozpropagowanie go na terenie całego kraju.
Innowacja polega na utworzeniu grupy wsparcia działającej przy hospicjum, która pozwoli objąć dodatkową pomocą i opieką osoby ciężko chore. W ramach nowego modelu stworzyliśmy dodatkowe stanowisko członka zespołu hospicyjnego: opiekuna osoby starszej.
Są to zmotoryzowane opiekunki medyczne, przeszkolone z zakresu zabiegów higienicznych, pielęgnacyjnych i pierwszej pomocy. Pomagają także w zakupach i sprzątaniu, a życzliwą rozmową leczą samotność chorych.
Więcej informacji na:
W roku 2022 rozpoczął się nabór na realizację grantów na testowanie nowego modelu hospicjum na trenach wiejskich. Z chwilą rozpoczęcia ogólnopolskiego programu grantowego, ogłoszonego przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, z chęcią wzięcia w nim udziału zgłosiło się 90 instytucji z 14 województw, chcących powielać nasz model na swoich obszarach działań. Kryteria spełniło 21 instytucji, które rozpoczęły swoje działania pod naszym skrzydłami.
Innowacyjna kampania społeczna w 2018r: „Podrzuć sąsiada do cerkwi, podrzuć sąsiadkę do kościoła”.
Kampania miała na celu propagowanie pomocy sąsiedzkiej osobom zależnym, pozostającym w swoich domach na wiejskich, wciąż wyludniających się terenach wschodniego Podlasia.
Była skierowana do mieszkańców obszarów, na których sprawujemy opiekę nad osobami zależnymi w ramach naszego hospicjum domowego tj.: gmina Michałowo, Zabłudów, Narew, Narewka, Gródek, ale jej przekaz był uniwersalny. Podwiezienie starszej, samotnej osoby do świątyni to przecież okazja do nawiązania z nią bliższej relacji i umożliwienie jej uczestnictwa w życiu wspólnoty, szerszego kontaktu ze światem. Podwiezienie do świątyni miało stać się początkiem nowej relacji, sąsiada czy sąsiadkę można też podrzucić do lekarza lub do sklepu, a także w inne miejsce, które jest dla nich ważne.
Tekst o kampanii autorstwa Julity Januszkiewicz w Gazecie Współczesnej [pobierz w PDF]