Za nami kolejne dwa miesiące aktywności projektowych (wrzesień-październik 2021).
Omówiliśmy harmonogram prac w projekcie na cyklicznym spotkaniu zespołu projektowego, konsultantki ROPS podzieliły się wnioskami do testowania modelu innowacji zebranymi w trakcie spotkań sieciujących czerwiec-sierpień 2021, IRWiR kontynuuje prace badawcze. OWOP przygotował koordynatorów do sporządzania raportu okresowego. Zespół Hospicjum uczestniczy w comiesięcznych warsztatach wytchnieniowych z jednej strony wspierających i zapobiegających wypaleniu zawodowemu a z drugiej służących budowaniu zespołu. Rozpoczęły się przygotowania do filmu na temat projektu.
W testowaniu innowacji działa nowo powołana funkcja – koordynator opieki osób zależnych (KOOZ). Biorąc pod uwagę potrzeby naszych podopiecznych wyobraziliśmy sobie jakie zadania realizował będzie koordynator. Z naszej wieloletniej obserwacji wynika potrzeba działania w środowisku osoby, która będzie wspierała i spajała działania zespołu medycznego hospicjum w opiece nad osobami zależnymi i ich opiekunami z działaniami lokalnych instytucji pomocy społecznej, w tym pracowników gminnych ośrodków pomocy społecznej, pracowników opieki medycznej, członkami formalnych i nieformalnych społecznych organizacji lokalnych, duchownymi, pracownikami służb mundurowych, faktycznymi i potencjalnymi opiekunami osób starszych i zależnych. Poszukując rozwiązania zastanawialiśmy się nad tym jakie funkcje powinien spełniać. Doszliśmy do wniosku, że w założeniu KOOZ ma spełniać następujące role:
• Identyfikowanie potrzeb osób zależnych, ocena możliwości i planowanie sposobów ich zaspokojenia, w szczególności:
• Występowanie w imieniu podopiecznych do instytucji pomocowych i medycznych w celu zapewnienia lepszej opieki.
• Udzielanie informacji i pomocy w uzyskaniu należnych świadczeń
• Pomoc w sporządzaniu pism, podań, odwołań itp.
• Pomoc w pozyskaniu niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego lub medycznego.
• Proponowanie pomocy i wsparcia sąsiedzkiego
• Proponowanie ośrodków opieki całodobowej w porozumieniu z lekarzem i pielęgniarką Hospicjum
Sprawdzamy te założenia w praktyce. Do tej pory KOOZ zrealizował działania w kontakcie z podopiecznymi. Zbadał potrzeby grupy objętej innowacją, przy wsparciu ekspertów ROPS zorganizował i przeprowadził kolejna sesją spotkań sieciujących w 5 gminach objętych innowacją, na bieżąco współpracuje z zespołem medycznym na spotkaniach indywidualnych i spotkaniu zespołu dzieląc się wiedzą oraz uzupełniając wiedzę na temat potrzeb podopiecznych. W odpowiedzi na niemedyczne potrzeby zorganizował pomoc w przypadkach wymagających interwencji. Kilka przykładów działań to: sprzątanie w domu podopiecznego, niezbędne prace porządkowe w otoczeniu domu, uruchomienie likwidowania barier architektonicznych, zapewnienie pomocy wytchnieniowej dla opiekunów podopiecznych, pomoc w pisaniu pism urzędowych. Bez wiedzy o potrzebach zdobywanej podczas indywidualnych spotkań, rozmów odwiedzin z podopiecznymi oraz ich opiekunami oraz bez wsparcia sieci pomoc ta nie byłaby możliwa.
W odpowiedzi na wnioski po spotkaniach sieciujących KOOZ zaplanował działania edukacyjne na kolejne miesiące.
Prezentacja Spotkanie gminne nr 3