Pola Nadziei

Pola Nadziei to program stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Edynburgu w Wielkiej Brytanii, który od 18 lat, dzięki Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, szerzy ideę hospicyjną i angażuje coraz większe grono przyjaciół hospicjów także w Polsce.

Dlaczego Żonkile?

Żonkile są symbolem nadziei dla ludzi chorych na chorobę nowotworową i dla ich bliskich. Cebulki tych kwiatów przez jesień i zimę nabierają siły by rozkwitnąć się na wiosnę przebijając się przez twardą ziemię. Ich wola życia jest metaforą walki z chorobą nowotworową. Siła żonkili daje nadzieję na kolejną wiosnę, a kwitnące kwiaty przypominają o ludziach cierpiących i o towarzyszeniu im w trudnym okresie choroby i odchodzenia.

Skąd nazwa „Pola Nadziei”?

W ramach akcji jesienią sadzimy cebulki żonkili. Wiosną wyrastają z nich kwiaty, tworząc żółte „dywany” – czyli właśnie kwitnące Pola Nadziei. Następnie żonkile zbieramy i wręczamy darczyńcom, którzy przekazują datki na Fundację Hospicjum Proroka Eliasza. W naszej edycji tej akcji uczestniczy młodzież z okolicznych szkół i społeczność lokalna.

Jakie są cele akcji?

• Cel finansowy to zebranie środków na pomoc Podopiecznym Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza. Główne zbiórki odbywają się wiosną – wówczas wolontariusze zbierają pieniądze do puszek, a w zamian za datki wręczają darczyńcom żonkile, żonkilowe broszki lub inne żonkilowe pamiątki.
  • Cel edukacyjny to szerzenie idei hospicyjnej, edukacja dotycząca opieki nad osobami chorymi i propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego, człowieka. Tworząc „Pola Nadziei” – sadząc żonkile – zwracamy uwagę na obecność w społeczeństwie osób, które potrzebują wsparcia paliatywnego.

Zachęcamy szkoły na terenach Podlasia do uczestniczenia w akcji “Pola Nadziei dla Hospicjum Proroka Eliasza”. Zainteresowane szkoły prosimy o kontakt biuro@hospicjumeliasz.pl, tel. 85 663 37 34

POLA NADZIEI 2018/2019

POLA NADZIEI 2017/2018