Do dyskusji na temat modelu opieki i jego wdrożenia zaprosiliśmy hospicja domowe. Spotkanie zorganizowane było we współpracy z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Na nasze zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele hospicjów domowych z całej Polski. Na spotkaniu zaprezentowaliśmy genezę nowego modelu opieki, który był testowany w ramach trzech projektów: Nowy model hospicjum domowego, Skalowanie innowacji społecznej opieka domowa na terenach wiejskich oraz „Dać to, czego naprawdę potrzeba”, system domowej opieki hospicyjnej na obszarach wiejskich. Podjęliśmy również dyskusję z uczestnikami na temat szans i wyzwań związanych z wdrażaniem modelu. W trzech blokach: rekomendacji dotyczących zespołu opieki domowej i koordynatora opieki osób zależnych, rekomendacji dotyczące sieciowania opieki oraz wyzwań we wdrażaniu.
Wybrane głosy uczestników debaty: zwiększenie sprawności w świadczeniu/otrzymywaniu opieki, wzrost jakości i kompleksowości opieki, pobudzenie do aktywności środowiska lokalnego, oszczędność czasowa i finansowa, poprawa jakości życia chorych i ich opiekunów domowych, większa elastyczność w zarządzaniu personelem. Pojawiły się też refleksje na temat niektórych wyzwań takich jak wysokie standardy jakie stawia model, przełamanie przyzwyczajeń personelu, znalezienie i wyedukowanie kompetentnych koordynatorów opieki osób zależnych, pozyskiwanie środków na finansowanie modelu.
Dziękujemy uczestnikom i moderatorkom spotkania za wartościowy wkład w dalsze prace nad wdrożeniem nowego modelu opieki.