W dniach 29-30 września 2022 odbył się w Białymstoku Konwent Dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej (ROPS).
W spotkaniu wzięli udział Dyrektorzy ROPS z całej Polski, dyrektorzy departamentów zdrowia Urzędów Marszałkowskich z terenu całego kraju, przedstawiciele władz samorządowych, gminnych i miejsko-gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz zespół wdrażający nowy model opieki długoterminowej nad dorosłymi osobami zależnymi oraz ich opiekunami domowymi.
Wiodącym tematem spotkania był przykładowy model deinstytucjonalizacji usług testowany w pięciu podlaskich gminach w ramach projektu „Dać to, czego naprawdę potrzeba”.
W swoim wystąpieniu doktor Paweł Grabowski zwrócił uwagę na potrzeby osób zależnych, chorych i ich opiekunów na starzejących się, wyludniających i podlegających wykluczeniom terenach wiejskich oraz o genezie pomysłu na wprowadzenie nowego modelu opieki w którego centrum są potrzeby chorych ale także ich opiekunów domowych. Członkowie zespołu wdrażającego projekt i pracującego w terenie, opowiadali na czym polega i w jaki sposób jest sprawowana opieka w nowym modelu, uwzględniająca współdziałanie zespołu medycznego, środowiskowej sieci wsparcia oraz Koordynatora Opieki Osób Zależnych. Swoje rekomendacje przedstawili również przedstawiciele zespołu medycznego hospicjum domowego Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza oraz szefowie ośrodków pomocy społecznej.
O sukcesie już realizowanego skalowania wcześniejszej propozycji modelu opieki domowej opracowanej przez Fundację Hospicjum Proroka Eliasza opowiadała przedstawicielka OWOP.
Testowaniu nowego modelu opieki towarzyszą badania naukowe. Badaczki IRWiR PAN pokazały szersze tło zmian na obszarach wiejskich i potencjał gmin wiejskich na podstawie badań demograficznych oraz dotychczasowe wnioski z sieciowania.
Prezentacja nowego modelu opieki poparta przykładami z codziennej pracy zespołu hospicjum domowego była wstępem do dyskusji uczestników (przedstawicieli władz, organizacji, podmiotów medycznych i społecznych z terenu pięciu gmin wiejskich). W trakcie debaty zastanawialiśmy się w jaki sposób przełożyć nowy model opieki na codzienność, jakie zmiany prawne, organizacyjne, merytoryczne i w zawodach pomocowo-medycznych powinny nastąpić, aby model mógł być wdrożony na szerszą skalę oraz jakie zadania stoją przed ROPS oraz departamentami zdrowia aby wspólne działania mogły się wpisać w plany deinstytucjonalizacji usług w Polsce.
Relacja Obiektyw TVP Białystok>>
Relacja z konwentu Wrota Podlasia>>