Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zabłudowie jest jednym z Partnerów sieci wsparcia w nowym modelu opieki.
Po roku współpracy daje się zauważyć, iż jest liderem w zakresie organizowania pomocy, jaką oferuje swoim podopiecznym z wykorzystaniem dostępnych programów pomocowych. Jak twierdzi Kierownik MOPS Zabłudów Pan Piotr Torbicz, „wystarczy trochę inicjatywy i nie bać się wyzwań, czasem wystarczy tylko napisać wniosek do projektu, żeby móc realizować swoje zadania związane z polityką senioralną. Praca ze starszymi i zależnymi ludźmi jest trudna, ale dająca ogromną satysfakcję. Często uśmiech starszej, schorowanej osoby, której została udzielona pomoc, jest największym wyrazem wdzięczności, który motywuje opiekuna do wykonywania swojej pracy z oddaniem”.
Z wielką satysfakcją opowiada o swojej pracy i zaangażowaniu całego zespołu bez którego, jak twierdzi nie udałoby się aż tyle dokonać. Na moje pytanie : dlaczego to robią, co dotychczas zrobili i jakie mają plany na przyszłość, odpowiada:
„Główną ideą codziennej pracy naszego Ośrodka Pomocy Społecznej jest statutowy obowiązek pomagania ludziom w potrzebie czyli rozpoznawanie i zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin, które własnym staraniem nie są w stanie pokonać trudności życiowych oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka, starając się zapewnić im profesjonalną pomoc. Do realizacji usług opiekuńczych na terenie Gminy Zabłudów korzysta z fachowego wsparcia 5-6 opiekunek, które udzielają pomocy w ponad 20 rodzinach.
Działamy w programach związanych z realizacją polityki senioralnej prowadzonych na rzecz osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych i przewlekle chorych. Celem polityki senioralnej jest wspieranie i zapewnienie możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz poprawa jakości i poziomu życia osób starszych.
Ostatnio przystąpiliśmy do następujących programów:
- Program rządowy pod nazwą „Wspieraj Seniora”, którego celem strategicznym jest zapewnienie usługi wsparcia osobom starszym i samotnym powyżej 65 roku życia. Program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Seniorzy otrzymują miedzy innymi pomoc w zakresie: dostarczenia zakupów, lekarstw, załatwienia drobnych spraw urzędowych oraz dostarczenia ciepłych posiłków.
- Celem programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ograniczenie skutków ich niepełnosprawności poprzez pomoc w podejmowaniu aktywności społecznej. Mamy 4 asystentów osoby niepełnosprawnej a obecnie taką opieką objętych jest 10 osób z naszej gminy.
- Program „Opieka 75+” to poprawa dostępności do usług opiekuńczych oraz
specjalistycznych usług opiekuńczych osobom samotnym, starszym, powyżej 75 roku życia. - Opieka wytchnieniowa to program, którego zadaniem jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Usługa opieki wytchnieniowej świadczona jest przez dwie pracownice MOPS w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Mamy zaakceptowane wnioski na 5 rodzin i już objęliśmy taką opieką 2 rodziny. Chciałbym tu dodać, że w niektórych rodzinach spotykamy też opiekunki z hospicjum domowego FHPE i wtedy ta pomoc jest jeszcze większym wsparciem.
Chciałbym podkreślić, że filarem w realizacji wielu zadań jest firma „Custos Andrzej Porowski”, która dysponuje środkami transportu, wykwalifikowaną kadrą z doświadczeniem co bardzo usprawnia naszą pracę.
Podkreślić też należy zaangażowanie naszych mieszkańców, którzy pomagają w miarę potrzeb, czy to oferując jakieś sprzęty osobie potrzebującej czy własny transport. Nieraz korzystamy z pomocy różnych instytucji, ostatnio Bank Spółdzielczy podarował meble biurowe dla jednego z naszych podopiecznych. Jest to niecenione wsparcie ze strony społeczeństwa gminy Zabłudów
Dużą pomoc mamy też od organizacji Polskiego Czerwonego Krzyża, dzięki której otworzyliśmy wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego dla mieszkańców gminy w postaci: 4 wózków inwalidzkich, 4 balkoników, 4 kompletów kul ortopedycznych i łóżka rehabilitacyjnego.
We wszystkich naszych działaniach mamy wsparcie Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Antoniny Kuny oraz radnych. Burmistrz Zabłudowa oraz władze miasta, dostrzegają potrzeby i doceniają naszą pracę.
Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim osobom niosącym pomoc bliźniemu, za ich serce, oddanie, bezinteresowność i chęć pomagania. Każdego dnia dziękuję Bogu, że mam tyle życzliwych osób wokół, na których mogę liczyć w realizacji zadań związanych ze służbą drugiemu człowiekowi.
Kolejnym działaniem jakie chcielibyśmy realizować w najbliższym okresie jest przystąpienie do programu „Senior+” , którego celem będzie zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez stworzenie struktur Dziennego Domu „Senior+” lub Klubu „Senior+” , co będzie wpisane w Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Zabłudów na lata 2023-2030+”.
Kończąc naszą rozmowę Pan Piotr Torbicz, podkreślił, że założenia innowacyjnego modelu opieki „Dać to, czego naprawdę potrzeba”, testowanego również na terenie gminy Zabłudów były dla MOPS inspiracją do podejmowania kolejnych działań w pozyskiwaniu środków z wymienionych programów, na coraz większą profesjonalną opiekę nad rzecz osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych i przewlekle chorych.
„Było to bodźcem do myślenia – jeśli oni mogą, dlaczego nie my?”, mówi Kierownik MOPS. Dlatego już kolejny rok współpracujemy jako partnerzy sieci, komunikujemy się aby wspólnie nieść pomoc mieszkańcom Gminy Zabłudów, dając im opiekę, jakiej potrzebują na co dzień.”