W gminie Narewka powstało Centrum Rehabilitacji

Otwarta z dniem 1 lipca 2022 r. nowa placówka zdrowia, to pomysł i inicjatywa  Wójta Gminy Narewka – Jarosława Gołubowskiego, który środki w wysokości  miliona złotych – pozyskane w ogólnopolskim konkursie dla gmin pn. „Rosnąca Odporność” – postanowił przeznaczyć m.in. na uruchomienie Gminnego Punktu Rehabilitacji w Narewce.

Otrzymana w listopadzie 2021 roku przez Gminę Narewka nagroda za najwyższy przyrost poziomu zaszczepienia mieszkańców pełnym cyklem szczepień przeciw COVID-19 pozwoliła sfinansować zakup materiałów budowlanych do przeprowadzenia stosownych prac remontowych w budynku narewkowskiego ośrodka zdrowia (GOZ) oraz wyposażyć jego pomieszczenia m.in. w potrzebne meble oraz profesjonalny sprzęt do realizacji różnego rodzaju zabiegów leczniczych i rehabilitacji. Same prace remontowo-montażowe wykonane zostały nakładem własnym przez pracowników działu komunalnego Urzędu Gminy Narewka.

Tak powstały obiekt zyskał wkrótce nowych pracowników – wykwalifikowanych rehabilitantów świadczących różnego rodzaju usługi rehabilitacyjno-lecznicze na rzecz mieszkańców gminy Narewka. Aby z nich skorzystać, muszą oni przedłożyć SKIEROWANIE od lekarza oraz uzupełnić odpowiedni FORMULARZ REKRUTACYJNY. Nowo otwarta placówka pozostaje dostępna dla uprawnionych pacjentów 2 dni w tygodniu (wtorki i czwartki) w godzinach 8:00 – 16:00. Jej siedziba mieści się przy ul. Kolejowej 1 w Narewce, a oferta na chwilę obecną przedstawia się następująco:

* Masaż ręczny leczniczy
* Masaż AQUAVIBRON  (masaż wibracyjny)
* Krioterapia
* Laser punktowy
* Magnetronik
* Ultradźwięki
* Elektroterapia (wszystkie rodzaje prądów)
* Sala gimnastyczna z wyposażeniem
– rotorki kończyn górnych i dolnych
– rower stacjonarny
– tablica do ćwiczeń manualnych
– drabinki do ćwiczeń
– taśmy
– piłki
– ciężarki
– kije
– UGUL – specjalistyczna kabina do rehabilitacji

Nie wyklucza się przy tym rozszerzenia zakresu oraz dostępności ww. usług, zwłaszcza że zainteresowanie pacjentów ofertą nowopowstałego Centrum Rehabilitacji – z perspektywy minionego miesiąca jego funkcjonowania – okazuje się być bardzo duże.

Warto przy tej okazji wspomnieć, iż Gmina Narewka znajduje się w obszarze wdrażania innowacji „Dać to, czego naprawdę potrzeba”. Na naszych spotkaniach dla partnerów sieci wsparcia podkreślaliśmy wielokrotnie, jak istotna jest rehabilitacja i jak duże są potrzeby w tym zakresie w gminach – potrzeby, których wizyty domowe fizjoterapeutów Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, a także fizjoterapia domowa w ramach  NFZ nierzadko nie są w stanie zaspokoić. Dlatego z dużą radością witamy fantastyczną inicjatywę Gminy Narewka, która w znaczący sposób poprawi dostępność do zabiegów kluczowych dla seniorów. Gratulujemy!

 

Autor: Irena Szwarc (Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza) przy wsparciu merytorycznym

Marioli German-Pietruczuk (Urząd Gminy Narewka)

Przeczytaj również