Przydatne informacje

Dla rodziny

Opiekun osoby chorej i niesamodzielnej to osoba, która opiekuje się swoim bliskim w domu. To osoba, która wspiera chorego emocjonalnie, zapewnia opiekę i pielęgnację, pomaga w codziennych czynnościach.  Często ta opieka trwa przez wiele lat, dzień w dzień, 24 godziny na dobę. Mimo całej miłości i oddania, opiekun rodzinny boryka się z mnóstwem problemów i sam często potrzebuje pomocy. Ta potrzeba pomocy pomagającym jest rozumiana przez prowadzących hospicja. Od kilku lat wiedza o opiekunach rodzinnych, ich pracy i prawach jest upowszechniania w kampaniach społecznych “Opiekun rodzinny – nie musi być sam.

Opieka paliatywna

Pytania i odpowiedzi

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną NFZ, na której znajdziecie Państwo odpowiedzi na pytania dotyczące opieki paliatywnej.

Prawa pacjenta

Przeczytaj o prawach pacjenta na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

eWUŚ

(Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) to system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dane teleadresowe Podlaskiego OW NFZ

  • Godziny pracy:  poniedziałek-piątek 8:00-16:00 (w poniedziałki sala obsługi interesanta czynna do godz. 17.00)
  • Siedziba Oddziału w Białymstoku: ul. Pałacowa 3, 15-042 Białystok, tel. 85 745 95 00, fax 85 745 95 39
  • e-mail: sekretariat@nfz-bialystok.pl

Pozostałe informacje

Dodatkowe informacje dotyczące opieki w województwie podlaskim.

Śmierć osoby bliskiej i żałoba

Uczucie żalu i straty może pojawić się w każdym momencie podczas opieki nad umierającym bliskim – nie tylko na ostatnim etapie choroby. Jest to naturalna odpowiedź na stratę, ale również część procesu zdrowienia. Jeśli po raz pierwszy przeżywasz stratę bliskiego, Twoje reakcje mogą niekiedy wydać Ci się dziwne lub nieodpowiednie. Pamiętaj jednak, że nie ma właściwego czy niewłaściwego sposobu opłakiwania straty, niezależnie od tego, czy żal z nią związany pojawia się jeszcze przed śmiercią bliskiego czy po niej. Jest bardzo prawdopodobne, że uczucia, które nosisz w sobie, nie różnią się od tych, które odczuwają miliony ludzi na całym świecie opłakujących swych bliskich. (ze strony hospicja.pl)

Baza wiedzy