W paru słowach...

elijah-1024x640

Eliasz – ognisty patron!

Znalezienie dla naszego Hospicjum lepszego opiekuna, niż Prorok Eliasz, byłoby niezmiernie trudne – a nawet niemożliwe. Ta postać pod każdym względem idealnie wpisuje się w działania Fundacji. Zawierzyliśmy naszą misję Prorokowi Eliaszowi, ponieważ:

Trafiał do serc

O Proroku Eliaszu napisano, że „słowo jego płonęło jak pochodnia” (Syr 48,1). Również dla Hospicjum Proroka Eliasza słowo ma wielkie znaczenie. Edukując i prowadząc szkolenia chcemy zmieniać świadomość słuchaczy, podkreślać znaczenie szacunku dla osób starszych i tych w chorobie, dbać o godne warunki dla nich.

Zwyciężył śmierć

Prorok Eliasz „w nagrodę za swoją wielką gorliwość o Prawo został zabrany do nieba” (1 Mch 2,58), a zabrał go tam ognisty rydwan. Jest jednym z dwóch proroków Starego Testamentu, który nie umarł, ale jako człowiek został zabrany do nieba. W naszej działalności – opiekując się nieuleczalnie chorymi osobami dorosłymi – dążymy właśnie do tego, by okazywać Podopiecznym wsparcie, nawet jeśli mają przed sobą zaledwie kilka miesięcy, dni, tygodni. To inna perspektywa czasowa, ale takie samo życie.

Był prorokiem ludowym

Prorok Eliasz nazywany jest „prorokiem ludowym”. Jest więc najbliższy nam i naszym podopiecznym, ponieważ działamy właśnie na terenach wiejskich. Wiemy, że osoby wymagające opieki i wsparcia znajdziemy także w dużych miastach. Czujemy jednak, że właśnie tu jesteśmy szczególnie potrzebni – ponieważ jako pierwsi głośno upominamy się o tak potrzebną, konkretną pomoc dla mieszkańców podlaskich wsi.

Otaczał płaszczem

Wyraz „palium” oznacza po łacinie „płaszcz”. Właśnie stąd wzięło się określenie „paliatywny”. Prorok Eliasz zostawił swemu uczniowi płaszcz o cudownych właściwościach. Dla nas to symbol opieki, którą otaczamy naszych pacjentów.